Hołownia idzie do Dudy z ważną misją. „Będziemy potrzebować prezydenta do współpracy”
W piątek 17 listopada marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia spotka się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą. – Przede wszystkim chcę przedstawić się prezydentowi w nowej roli. Spotykaliśmy się wcześniej, ale uważam, że nowy marszałek Sejmu powinien z prezydentem się spotkać, uzgodnić priorytety. Powtórzę prezydentowi to, co powiedziałem w pierwszym przemówieniu jako marszałek Sejmu. Ja jestem, pełniąc tę funkcję, czytelnym znakiem, że istnieje w tej izbie większość zdolna wyłonić rząd – mówił podczas konferencji prasowej o swoich zamiarach Hołownia.
Apel Szymona Hołowni do Andrzeja Dudy
Więcej szczegółów na temat celu piątkowego spotkania przekazała w programie „Graffiti” na antenie Polsat News Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050. Jak stwierdziła, w trakcie rozmów pojawi się wątek „cementowania państwa”. Przypomniała, że po zmianie rządu w 2015 roku Andrzej Duda apelował o niepodejmowanie wiążących decyzji, z którymi będzie musiał borykać się nowy gabinet.
– Dzisiaj jednak widzimy, że te decyzje zapadają. To jest bardzo nieprzyzwoite i bardzo niebezpieczne – mówiła Hennig-Kloska. – Szymon Hołownia będzie apelował do prezydenta, żeby wpłynął na swoje środowisko w tej sprawie, bo to jest jego obóz polityczny i ma na pewno wpływ na decyzje polityków PiS – dodała.
Przypomnijmy, że w czwartek Piotr Muller zapowiedział przeprowadzenie przez Sejm trzech projektów: dotyczących zamrożenia cen energii, utrzymania zerowego VAT-u na żywność i wakacji kredytowych.
Opozycja potrzebuje prezydenta
Szymon Hołownia chce porozmawiać w piątek z Andrzejem Dudą także o współpracy przy zmianach w sądownictwie. Niewątpliwie będziemy potrzebować pana prezydenta do współpracy. Jeżeli ktoś może zbudować taki pomost między Andrzejem Dudą a nowym rządem, to na pewno jest to marszałek Hołownia – tłumaczyła Hennig-Kloska.
Opozycja liczy, że Andrzej Duda zaangażuje się w „przywracanie praworządności” i nie będzie wetował ustaw dotyczących zmian w sądownictwie.